تبلیغات
جهان بختیاری - ایذه
جهان بختیاری

مدیر وبلاگ : مصطفی جمشیدی

ایذه

یکشنبه 29 فروردین 1389  ساعت: 11:03 ق.ظ

شهرستان ایذه با مساحت 3863 کیلومتر مربع در شمال شرقی استان خوزستان واقع است.این شهرستان از ارتفاعات زیادی چون منگشت،کوه لندر،کوه گم زرد،کوه آسماری،کوه پیون و زرد کوه در بر گرفته اند.

شهرستان ایذه با مساحت 3863 کیلومتر مربع در شمال شرقی استان خوزستان واقع است.این شهرستان از ارتفاعات زیادی چون منگشت،کوه لندر،کوه گم زرد،کوه آسماری،کوه پیون و زرد کوه در بر گرفته اند.

صنایع دستی این شهرستان شامل کرباس بافی و گیوه چینی است.بلندی ایذه از سطح دریا 835 متر و فاصله هوایی آن تا تهران 458 کیلومتر می باشد.

شهرداری این شهر در سال 1337 خورشیدی تأسیس شد.

شهر ایذه در زمان ایلامیان ((آیاپیر)) و در زمان هخامنشیان (آنزان) نامیده شد.

در زمان استیلای عرب،این شهر را ((ایذج یا ایدج)) می نامیدند.

شهر ایذه در زمان حکومت اتابکان لر ((مالمیر)) به معنی ملک امیر خوانده شد.

در زمان پهلوی این به نام باستانی خود ((ایذه)) نام گذاری شد.

نقش های کول فره

((کول)) به معنی دره و ((فره)) به معنی خوش حالی است.از آن جایی که دره ها تنگ و خفه می باشند،این دره روح افزا و دل باز است.کول فره در شمال شرقی شهر ایذه و در انتهای دشت ایذه قرار دارد.در سمت راست مدخل دره،در کنار رشته کوهی،دو قطعه سنگ عظیم نامنظم دیده می شود که بر بدنه آن ها،نقوش ظریف و زیبایی از صورت انسان و شمایل جانوران در حالت های نیایش و احترام دیده می شود.

کتیبه ایلامی کول فره

در مدخل کول فره،در ارتفاع 6 متری سمت چپ کوه،کتیبه ای به خط میخی ایلامیبا نقش های حیرت انگیز حجاری شده اند.دسته سه نفره نوازندگان،بز در حال قربانی شدن،سه قوچ قربانی شده،آتشدان تصویری از شاهان ایلامی و شاهزاده هانی که حاکم ایالت آیاپیری بود...این نقش ها را شامل می شود.

اشکفت سلمان

اشکفت سلمان در سه کیلومتری جنوب غربی شهر ایذه در انتهای دره واقع است.اشکفت سلمان محوطه وسیع است که در درون صخره طبیعی کوه به صورت سرپناهی با آثار باستانی در کنار یک چشمه آب شیرین گوارا قرار دارد.

در رو به روی مجموعه اشکفت سلمان،نقش های برجسته از انسان همراه با کتیبه ای با خط میخی دوره ایلامیان (قرن 8 و 9 قبل از میلاد) وجود دارد که چشم هر بیننده ای از مشاهده شکوه و عظمت آن ها به وجد می آید.این مجموعه اینک مناسب ترین فضای تفریحی شهر محسوب می شود.

نقش ((خونگ اژدر یا اژدر))

در 15 کیلومتری شمال شهر ایذه در شرق((خونگ اژدر))،قطعه سنگی بسیار عظیم قرار دارد که بر روی آن نقش مهرداد اول یا دوم اشکانی(171-138 قبل از میلاد) حجاری شده بر اسبی سوار است و کبوتری حلقه قدرت را به همراه نامه ای به تقدیم می کند.در کنار آن،افرادی احتمالا از روم یا کشوری دیگر،به حضورش بار یافته اند.

آثار باستانی روستای((شمی))

در 9 کیلو متری روستای شمی از دهستان((سوسن)) در شمال شهرستان ایذه،آثاری باستانی مربوط به دوره الیمائیه  (171-138 قبل از میلاد) مشتمل برمجسمه معروف سردار پارتی،سنگ های مرمر،گورستان باستانی و...کشف شده است.

مجسمه سردار پارتی تمام قد به ارتفاع 285 و عرض 70 سانتی متر با جنس برنز است.کشف این مجسمه منحصر به فرد،تاریکی های تاریخی دوره پارتی در سرزمین ایلامیان را روشن ساخت.این مجسمه اینک در موزه باستان به نمایش گذاشته شده است.

کوشک نور آباد

خوانین بختیاری از این بنای دوره قاجار جهت گذراندن دوره و اخذ مالیات استفاده می کردند.

سبک معماری این بنای سنگی بر بنیان معماری ده دشتی یا بهبهانی استوار است که چندان معماری بومی ایذه محسوب نمی شود.

سلطان ابراهیم

منطقه ای به وسعت 20 هزار هکتار مراتع سرسبز و کوهستانی و جنگلی است که دسترسی به آن جا از طریق بخش سوسن در شمال شهر ایذه و یا از طریق رودخانه کارون وبا قایق صورت می گیرد.بنای آرامگاه امام زاده سلطان ابراهیم در این منطقه و در روستای کارتا واقع است.

این آرامگاه که به نزدیکان امام موسی کاظم (ع) نسبت داده می شود،نزد مردم بختیاری از تقدس و احترام خاصی برخوردار است سالانه هزاران نفر با زیارت این امام زاده،از مناظر دل فریب و بکر سواحل کارون و آبشارهای فراوان این منطقه لذت می برند.

سد و نیروگاه کارون3

این نیروگاه با ظرفیت 2000 مگابایت در 28 کیلومتری شرق شهر ایذه بر روی رودخانه کارون و در فاصله 600 کیلومتری مصب رودخانه واقع است و بزرگ ترین سد قوسی کشور محسوب می شود.

عملیات اجرایی این طرح در سال 1373 آغاز گردید و بودجه بخش تجهیزات آن به میزان230 میلیون دلار و حدود 680 میلیارد ریال در دوره 80 ماه هزینه گردید.

مشخصات سد کارون3

نوع سد:بتنی دو قوسی

ارتفاع از کف رودخانه:191 متر

ارتفاع از پی:205 متر

طول تاج:388 متر

عرض تاج:5/5 متر

حداقل حجم مخزن:1500 میلیون متر مکعب

مساحت دریاچه در تراز 10450:840 کیلومتر مربع

طاق طویله

این بنا متعلق به دوره اتابکان لر بزرگ است و در خیابان محمد رسول الله شهر ایذه قرار دارد.آرایه هایی از کاشی،آجر و گچ در این بنای سنگی بسیار دیدنی هستند.آب این بنا توسط رشته هایی از لوله های سفالی از چشمه نور آباد در دامنه کوه الهک تأمین می شد.نوشته شده توسط:مصطفی جمشیدی

ویرایش:--

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

وبلاگ های ساخته شده به دست من

نظرسنجی

 • نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو


آرشیو لینك ها


Bahar-20

منبع :     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

ایران بدون بختیاری ها ایران نیست (رهبر معظم انقلاب)

FreeCod Fall Hafez

=

Google


در كل اینترنت
در این سایت

نظرات  شما در مورد وبلاگ جهان بختیاری