تبلیغات
جهان بختیاری - امیدیه
جهان بختیاری

مدیر وبلاگ : مصطفی جمشیدی

امیدیه

پنجشنبه 19 فروردین 1389  ساعت: 04:24 ب.ظ

نام قدیم این شهر سی برنج بود ولی بعد از اکتشاف نفت در سال 1279خورشیدی،ساکنین محلی با لهجه بختیاری گفتند: ((امیدی هه))یعنی امیدی برای سکونت در این شهر وجود دارد واز آن پس سی برنج امیدیه نام گرفت.

نام قدیم این شهر سی برنج بود ولی بعد از اکتشاف نفت در سال 1279خورشیدی،ساکنین محلی با لهجه بختیاری گفتند: ((امیدی هه))یعنی امیدی برای سکونت در این شهر وجود دارد واز آن پس سی برنج امیدیه نام گرفت.

هسته اولیه شهر در محلی به نام آسک بود که در نزدیکی روستای آسیاب در جنوب غربی امیدیه قرارداشت.

به آتش فشان آسک در سفرهای تاریخی اشاره شده است.این آتش فشان به کوه سخته معروف است که در کنار جاده امیدیه به آغاجاری در جوار روستای خیط زبید واقع است.

منازل مسکونی کارکنان شرکت نفت،بافت اصلی این شهر را تشکیل داده است.منازل مسکونی کار کنان شرکت گاز در شش کیلومتری امیدیه درمیان کوه ها واقع است که میان کوه نامیده می شود.

از رودخانه های مهم امیدیه می توتن به رودخانه زهره،رودخانه خیرآباد و رودخانه ماروَن اشاره کرد.

 

منطقه نفت خیز امیدیه

امیدیه با5/9بیلیون بشکه نفت ذخیره،یکی از غنی ترین مناطق نفت خیز دنیاست که قریب به 60درصد نفت خام کشور را داراست.نفت در این منطقه در سنگ های آهکی به نام آسماری یافت می شود که ضخامت لایه های آن300 متر است و در عمق 2500 متری زمین است.عملیات حفاری در این منطقه از سال 1305 خورشیدی آغاز شد.

 

نواحی نفت خیز امیدیه

کرنج:در 24 کیلومتری میانکوه واقع است و عملیات اکتشاف در آن از سال 1963 میلادی آغاز شد.برآورد ذخیره نفت در این محل حدود3/1بیلیون بشکه است.

پارسی:برآورد نفت در این منطقه 3 بیلیون بشکه است.

مارون:اولین چاه نفت در این محل در سال 1342 خورشیدی حفر گردید.برآورد ذخیره نفت در این محل 6 بیلیون بشکه است.

پازنان:پازنان در جنوب شرقی امیدیه واقع است.نخستین چاه نفت در سال 1305 خورشیدی در این محل حفر شد.در طول جنگ جهانی دوم گاز از چاه های پازنان استخراج و به وسیله خط لوله گچساران به آبادان منتقل و در آن جا از تولید گازوئین،بنزین هواپیما تهیه می شد.

رگ سفید:در سال 1968 میلادی در این محل دو حلقه چاه حفر گردید.

پالایشگاه گاز نفت بید بلند

 این پالایشگاه در 40 کیلومتری میان کوه و در سطحی حدود 84 هکتار در ارتفاع 300 متری از سطح دریا واقع است.عملیات احداث این پالایشگاه از سال 1346 آغاز و در سال 1350 به بهره برداری رسید.ظرفیت اسمی هر واحد تصفیه گاز در این پالایشگاه 8/6 میلیون متر مکعب گاز در روز است.حجم آب مصرفی این پالا یشگاه در روز حدود 8000 متر مکعب است که از طریق رودخانه مارون تأمین می شود.نوشته شده توسط:مصطفی جمشیدی

ویرایش:--

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

وبلاگ های ساخته شده به دست من

نظرسنجی

 • نظر شما درباره وبلاگ چیست؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

جستجو


آرشیو لینك ها


Bahar-20

منبع :     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

ایران بدون بختیاری ها ایران نیست (رهبر معظم انقلاب)

FreeCod Fall Hafez

=

Google


در كل اینترنت
در این سایت

نظرات  شما در مورد وبلاگ جهان بختیاری